Oživená hudba

To je právě na hudbě to, co ji dělá někdy tak těžkou. Ten kdo ji tvoří již od začátku musí vědět, jak bude použita. Pro metalovou kapelu se jistě nebude hodit folková muzika i text. Kdysi před léty jsme na folkovém Letorostu vypískali beatovou kapelu. Na folku ji nikdo poslouchat nechtěl, ačkoli byla možná dobrá. Ale vedoucí té skupiny měl být drobátko soudný a ne pak plakat v televizi, že byli vypískáni. Žánrů hudby máme dost a dost, takže si každý vybere ku poslechu to, co se mu líbí a co mu padne do nálady.

detail kytary

To vše se týká posluchačů, ale musíme se také podívat na aktivní muzikanty. Ti, kteří hudbu jako takovou provozují. Tedy, ovládají hru na nějaký hudební nástroj. Na cokoli. Jsou takoví, kteří jich zvládají více, což u mne jako člověka, který nezvládne ani píšťalku pro rozhodčího vyvolává hluboký obdiv. Když jsem to kdysi zkoušel na kytaru, omlátil mi ji můj učitel o hlavu řka, že něco tak hrozného ještě neslyšel.

kytara

Při hře na kytaru, kterou zvládne v základě skoro každý mimo mne, je třeba totiž umět udržet rytmus a mít trpělivost k učení. Když pak kytarista zvládne základy, může postoupit o level výše, tedy učit se složitější akordy, vybrnkávání a tak dále a tak dále. A když už skutečně umí, může se naučit hrát se všelijakými efekty, které nemusí dělat sám, ale udělá to za něj nějaký přístroj. Jeden z nejnovějších je fulltone OCD Feedbackpedals, který je nyní v novém „obalu“ a značně vylepšený. Pokud nevíte, co zkratka OCD znamená, rád vysvětlím. Je to zkratka z anglického Obsessive Compulsive Overdrive. Na překlad do českého jazyka si netroufám.

Tento malá přístroj má několik vylepšení z nichž asi to nej bude nový obvod, ale také přepínání s názvem true bypass. To zážitek ze hry jen a jen umožní a hraní tím získá zcela nový náboj. Proto si jej objednejte a nebojte se to vyzkoušet.