Je lepší hrát amatérsky, nebo být profesionální sportovec?

Mnoho lidí se na sport nejen rádo dívá, ale také jej se stejným či dokonce větším nadšením provozuje. Pokud mají dostatečnou píli a potřebný talent, mají dokonce možnost stát se profesionály. Zde je však potřeba se rozhodnout, zda je to pro nás ta pravá cesta, či zda je lepší hrát jen jako amatér. Na první pohled to totiž nemusí být zřejmé, avšak i profesionální hra má své nevýhody.

 

V první řadě se musíme připravit na to, že trénink bude nyní mnohem tvrdší a zabere podstatně více času. To může být problém především v začátku, kdy ještě nebudeme mít dostatečně vysoké příjmy jako hráč, ale zároveň si nebudeme moci dovolit z časových důvodů mít klasické zaměstnání.

 

jako profesionál se můžete dostat i do reprezentace

 

K tomu je potřeba připočítat i nutnost kvalitního trenéra i vybavení, což také není nejlevnější záležitost. Pokud si tedy neseženeme hned na začátku sponzory, budeme si muset s nejvyšší pravděpodobností vzít půjčku. A to je zde zvláště rizikové, když uvážíme, že nemáme jistotu, zda vůbec dokážeme prorazit.

 

Není totiž asi třeba říkat, že konkurence zde bude podstatně tvrdší, stejně jako praktiky. Nebude trvat dlouho a setkáte se s věcmi, které budou na samé hranici pravidel, případně ji rovnou překročí. Úplatky, drobné podvody i braní různých povzbuzujících látek jsou bohužel v mnoha sportech na profesionální úrovni běžnou praxí. Vám pak nezbude, než se přizpůsobit nebo se smířit s tím, že se z vás nikdy nestane hvězda.

 

lásku ke sportu je dobré pěstovat odmala

 

Na druhou stranu, pokud budete nadále hrát jako amatér, můžete brzy zjistit, že to pro vás již není dostatečná výzva. Vaši soupeři zkrátka nejsou tak dobří, aby vám stačili. Vytratí se vzrušení i radost ze hry. A to je rozhodně škoda. Také je zde fakt, že chodíte do běžného zaměstnání, které vás ubíjí, i když byste mohli vydělávat jako profesionál podstatně více. To také není zrovna povzbudivá myšlenka. Naštěstí do určitého věku můžete své rozhodnutí kdykoliv změnit. To je jedna z výhod sportování. A zkušenosti, které tak získáte, se v žádném případě neztratí.