Točité schody mohou pomáhat i při rekonvalescenci po úrazech

Představte si situaci, že jste upadli na kluzkém chodníku a lékař vám diagnostikoval komplikovanou zlomeninu lýtkové kosti. Čeká vás několik týdnů nošení sádrového potahu na pravé noze a poté poměrně zdlouhavá a náročná rekonvalescence a rehabilitace.

Za tu dobu několika týdnů, řekněme, že budete mít sádru třeba celý měsíc, vám výrazně ochabne svalstvo celé pravé nohy, a v zásadě i té levé, protože vaše pohyblivost bude značně omezena. Budete se celý měsíc víceméně pouze převalovat v posteli a využijete i nákupu, resp. donášky potravin až do bytu. Jakmile se ovšem sádra sundá, začnete vnímat, že vás nohy nenesou, jak by měly , a že přichází vhodný čas pro posilování svalstva.

dívka s nohou v sádře

A to je právě příležitost využít vašeho točitého schodiště. Točité schody se mohou stát vaší rehabilitační pomůckou. Připadá vám to tak trochu přitažené za vlasy? Pak si uvědomte, že právě chození po schodech výrazně posiluje kondičním způsobem svaly nohou, zejména ochablých lýtek, stehen a hýždí, a že stačí takto doma chodit každý den a během krátké doby se vám svalová hmota na nohou normalizuje.

točité schody

To ale není vše. S točitými schody si uvědomíte, že máte perfektní cvičební náčiní, které vám umožní redukovat nadváhu. Když vhodně upravíte jídelníček, vybíhání schodů po dvou a sbíhání dolů se zátěží na zádech (např. s batůžkem a pytlíky s pískem nebo s moukou) zabere lépe, než posilovna, a ještě za to nebudete muset platit. Výhodou točitého schodiště je také podpora koordinace pohybů, chůze po zužujících se stupních je náročnější pohyb, než chození po rovných schodech, tím se také uvádí do pohybu více svalových partií těla, např. zádové a břišní svaly. Pokud chcete zhubnout, je to skvělý pomocník, s nímž si můžete užít bez omezení kdykoli během dne, a zároveň vás nebude nikdo kritizovat, okukovat a nepatřičně váš výkon komentovat.