Dítě se netěší do školky. Co mám dělat?

Je normální, že se vaše dítě netěší do školky. Vezměte si, že to dítě bylo zvyklé sedět celou dobu až doteď s vámi doma a je logické, že se netěší do školky. Doteď mělo možnost, když něco nechtělo, si to odřeknout a být místo toho s vámi, pokud jste ho nedávali na celé dny k někomu hlídat. Pokud bylo zvyklé, že ho někdo hlídat celé dny je jasné, že mu to ve školce dělat problém nebude, ale teď se bavíme o úplně jiných dětech, než jsou tyto děti. Bavíme se o dětech, které byly vázány na své rodiče a byly zvyklé s nimi být celý den. Představte si a zkuste porozumět tomu, jak stresující to pro ně musí být, být najednou bez rodičů.

dítě

Musí to být něco hrozného, tomu věřte. Protože být najednou skoro celý den v kolektivu bez rodičů + najednou s úplně cizími lidmi je velmi stresující, a tak to máte i vy například když jdete do jiné, nové práce, kde nikoho neznáte. To je naprosto normální. Akorát děti zažívají ještě stresy ohledně toho, že jsou bez rodičů. Není to nic příjemného. Tomu se snažte porozumět. Vy sice rodiče třeba ještě máte, ale jste zvyklí bez nich být, logicky. A i tak zažíváte stresy, když jste v novém prostředí. Poradit vám můžeme asi jen jedno, a to je to, že jim s sebou přibalte hračku z domu nebo zkrátka něco, co mu bude domov připomínat.

spící dítě

Bude se cítit trošku více bezpečněji a nebude se cítit tolik samo v té školce, protože tam bude mít kamaráda ve formě plyšáka. I tak to ale odezní, za čas nebude dítě dělat scény, protože si na nové prostředí a lidi zvykne. Najde si kamarády. Samozřejmě je lepší, když už tam dítě někoho zná, proto se snažte dítě spřátelit s nějakými dětmi, ať to je pro něj jednodušší. Ale věřte nám, že to to dítě přejde a bude se později cítit jako doma, a dokonce se do školky začne těšit a bude tam chodit moc rádo. Zpočátku zkuste tu hračku a uvidíte, jak to funguje.