Děti pohyb potřebují – Jak jim vybrat vhodnou aktivitu, aby je to skutečně naplňovalo?

Děti by zcela jistě měly mít nějakou volnočasovou aktivitu. Vybíráte na začátku roku pro dítě vhodný kroužek? Nezapomeňte, že dítě by mělo mít pohyb. 

Děti pohyb potřebují – Jak jim vybrat vhodnou aktivitu, aby je to skutečně naplňovalo? 

Řada rodičů má jasnou představu o tom, co jejich dítě bude dělat a příliš nedbají na názor svého potomka. Ale i děti do toho mají co mluvit. Ovšem pokud se dítěti nechce hýbat a ke sportu má odpor, je třeba ho motivovat, protože sedět jen tak na gauči by také dítě rozhodně nemělo. Se začátkem školního roku vybíráme všichni svým dětem aktivity, kroužky, ve kterých by se děti mohly předvést a kde by mohly trávit svůj volný čas. Nezapomínejte při výběru ani na pohybové aktivity. Jak ty ale dětem vybrat? 

míč a skateboard

V čem může dítě vynikat? 

Někdy je jasné, co dítě baví, co by chtělo dělat, zvláště pokud je ke sportu vedeno od malička rodiči. Jindy to ale tak jednoznačné není, i když má být sportovní aktivita spíše jen pro zábavu a doma si nechcete vychovávat novou budoucí hvězdu, dítě by mělo v daném sportu být dobré, nebo by mu alespoň měl jít, aby mělo motivaci do budoucna s tím pokračovat. A to není tak úplně snadné. Zkuste si doma o tom povídat nebo si dítě sami nezávazně vyzkoušejte. Existují i testy zdatnosti, kde vám mohou trenéři vyhodnotit to, na jaký sport by vaše dítko mohlo mít vlohy. To je však nutné jen v případě, že se sportu chce dítě věnovat dlouhodobě. Jinak jde hlavně o to, vybrat něco, co dítě bude bavit. 

malý fotbalista

Dítě musí chtít 

Je hodně důležité, aby dítě mělo motivaci, aby se mu zkrátka chtělo. Motivovat dítě můžete vy, ale třeba i nějaký idol a jeho úspěchy. Když se dítě v někom vzhlédne, může se snažit být stejně úspěšným. Motivace je velice důležitá, jakmile ji dítě nemá, může ho brzy přestat bavit to, co dělá a všechno začne ztrácet smysl. Nejlepší motivací ale je třeba i kolektiv. Dítě se může těšit za kamarády z týmu, na nové zážitky i legraci. Samozřejmě, že v neposlední řadě je motivací i úspěch týmu či jednotlivce. 

Děti mají čím dál méně pohybu, to je na čase změnit. Pohyb je nesmírně prospěšný.