Proč je důležitý dobrý výběr základní školy

Jakmile naše dítko oslaví šesté narozeniny, nastanou mu školní povinnosti, tedy za předpokladu, že nemá odklad. Tomu však předchází zápis na základní školu. Tu z pochopitelných důvodů vybírají rodiče, avšak často tomu nevěnují až takovou pozornost. Je totiž pravdou, že teoreticky by se na všech základních školách měla vyučovat stejná látka, na rozdíl od těch středních, které jsou již specializované. Zdálo by se tedy, že je prakticky jedno, do které nastoupí. A tak jediné, co se řeší, je často pouze vzdálenost od domova.

 

barevná abeceda

 

To však není ani zdaleka ideální situace. Pravdou totiž je, že zdaleka ne všechny základní školy jsou stejné, a to nejen kvalitou výuky. Jistě, mnoho rodičů se snaží přihlásit své dítě na takovou školu, která má největší počet žáků přijatých na gymnázium. Avšak ani to by nemělo být tím, o co bychom se měli zajímat.

 

V první řadě by nám totiž mělo jít o přístup učitelů k dětem a o prostředí, které je pro ně vytvářeno. Co nám pomůže, že škola má skvělé výsledky v různých například matematických soutěží, když nám tam náš potomek jde se strachem nebo přinejmenším se silným odporem? Samozřejmě, žádné dítě nebude po opadnutí prvního nadšení chodit do školy rádo, avšak je rozdíl mezi klasickou nechutí a vyloženým odporem.

 

hlásící se děti

 

Jak ale zjistit, která škola je tedy ta pravá? Koneckonců, zde hodně záleží na tom, jakého učitele bude naše dítě mít, především pak na prvním stupni, kdy má jen jednoho po celou dobu. Samozřejmě jej potkáme během zápisu, avšak měli bychom mít na paměti, že se bude snažit zanechat co nejlepší dojem. Ve skutečnosti však může být jiný, než jak se tváří.

 

Proto je rozhodně dobré si předem projít recenze na danou školu. V dnešní době není až takový problém se například přes internet spojit s rodiči, kteří zde již svého potomka mají a zeptat se na to, co vás zajímá. A to je první krok k tomu, abyste skutečně dobře vybrali.